Hans schmidt Vietnam - Test Stand ACT-1000N - - Thiết bị tự động hóa công nghiệp - ANS Vietnam
Hổ trợ trực tuyến
Click here to chat Skype Me™!
Click here to chat Skype Me™!
Mr. Bỉ: nguyenbi@ansgroup.asia
Ms Liên: lien.ans@ansvietnam.com
Menu sản phẩm
Hãng sản xuất
Lượt truy cập
Đang online 104
Lượt truy cập 9180230
Hans schmidt Vietnam - Test Stand ACT-1000N
Loại sản phẩm: Force Gauge and Test Stands
Mã sản phẩm: Test Stand ACT-1000N
Nhà cung cấp: Anh Nghi Sơn
Xuất Xứ: chính hãng
Hãng sản xuất: Hans schmidt
Giá : Vui lòng liên hệ
Max. capacity 1000 N
Rugged desktop device with integrated force sensor
Crimp tester with 12 different slots for popular wire strength
Special Features
  • For testing accordance UL486A-486B and JIS C2805 standards
  • For wires with diameter between 1 up to 8 mm
  • Terminal grip with 12 slots from 1 up to 8 mm
  • 2 selectable modes: Break Mode: to capture peak force
                                     Keep Mode: to apply the adjusted force for a specified time
  • To store test conditions for 25 samples (name, mode, speed, force)
Standard Features
  • Max. load 1000 N
Available Models
Model Measuring Range Resolution speed mm/min
ACT-1000N 0 - 1000 N 1 N 10/25/50/100
ACT-1000N-V300 0 - 1000 N 1 N 25/50/100/300
Accessories (optional)
Ring Terminal Jig
with 3 pins (Ø 3, 5 and 8 mm), as well as a M4 female thread.
Order number: ACT-T-01
Click picture for more information
Delivery Includes
Test stand with force gauge and clamps, operating manual in english
Dimensions
DimensionsFor PDF-file please
click picture
Specifications
Measuring range: 1000 N
Resolution: 1 N
Accuracy: ±0.5 % full scale ±1 Digit
Messfrequenz: 2000 times/sec
Terminal grip slot: 1, 1.5, 2, 2.5, 3, 3.5, 4, 4.5, 5, 6, 7 and 8 mm
Wire diameter: 1 - 8 mm
Selectable units: N, kgf, lbf
Stroke: 50 mm
Sample length: 100 mm and longer
Overload protection: 150 % FS* (symbol flashes at 110 %)
Output signal: USB, RS 232
Power supply: 100 - 240 V AC
Temperature range: 0 - 40 °C
Air humidity: 80 % RH max.
Dimensions: 400 x 240 x 150 mm (LxWxH)