Hổ trợ trực tuyến
Click here to chat Skype Me™!
Click here to chat Skype Me™!
Mr. Bỉ: nguyenbi@ansgroup.asia
Ms Liên: lien.ans@ansvietnam.com
Menu sản phẩm
Hãng sản xuất
Lượt truy cập
Đang online 105
Lượt truy cập 9180246
Hans schmidt Vietnam - Speed and Length Meter DT-107A-12C
Loại sản phẩm: Speed and Length Meter
Mã sản phẩm: Speed and Length Meter DT-107A-12C
Nhà cung cấp: Anh Nghi Sơn
Xuất Xứ: chính hãng
Hãng sản xuất: Hans schmidt
Giá : Vui lòng liên hệ
High quality hand-held tachometer with LED display for professional use
Tachometer with 16 selectable measuring units
Special Features
  • Tachometer for contact measuring of wire speed, revolutions and length
speed and length measuring tachometer DT-107A-12Cspeed and length measuring tachometer DT-107A-12C
Contact measurement of revolutions,
cable speed and length
unit select switch for speed and length meter DT-107A-12C   Unit select switch:
Built in selector switch permits the
user to display readings in a wide
variety of measuring units.
  • Large, red, easy to read LED display, recommended at adverse lighting conditions
display speed and length meter DT-107A-12C
  • Rugged aluminium housing with fixing for tripod (1/4-20 UNC thread)
  • Optionally available: Inspection Certificate 3.1 according EN 10204 with calibration report
Standard Features
  • Easy to use speed and length meter
  • Certificate of Compliance with the order 2.1 according EN 10204 is included
Photo Gallery
Tachometer DT-12C series with measuring wheel (12 inch circumference) for measuring speed of hoisting ropes, cables and tapes
Tachometer DT-12C series with measuring wheel (12 inch circumference) for measuring speed of hoisting ropes, cables and tapesTachometer DT-12C series with rubber tip and <br />extension for contact measurement of revolutionsTachometer DT-12C series with funnel and <br />extension for contact measurement of revolutionsTachometer DT-12C series with rubber measuring <br />wheel (12 inch circumference) for measuring line <br />speeds
Available Models
Model Applications
DT-107A-12C contact measurement - LED Display
  alternative
DT-107A-12C contact measurement - LCD Display more
Standard Accessories
Rubber Tip
For contact measurement of revolutions (min-1)
Order number: 10006S
Click picture for more information
Funnel
Order number: 10007S
Extension
75 mm long,
Grooved Measuring Wheel
Rubberized, 12 inch circumference for measuring speed of hoisting ropes, cables and tapes. Width of groove 24 mm
Accessories (optional)
Rubber Measuring Wheel
With 12 inch circumference for measuring line speeds.
Calibration Certificate
Calibration certificate with calibration report is optional available.
Special Features
1 measuring wheel (12 inch circumference), 1 extension 75 mm,
Certificate of Compliance with the order 2.1 according EN 10204
free of charge and operating instructions in german and english
Dimensions
DimensionsFor PDF-file please
click picture
Specifications
Measuring range:
(floating decimal
point)
Revolution: 0.1 - 25000 min-1; 6 - 9999.9 rph
Speed: e. g. 0.02 - 3810 m/min; 0.9 - 9999 m/h; 0.6 - 99999 in/min;
0.05 - 12500 ft/min; 3 - 99999 ft/h; 0.02 - 4167 yd/min; 1.0 - 9999 yd/h;
0.0006 - 142.5 mil/h
Length: 0.5 - 99999 cm; 0.005 - 99999 yd/h; 0.01 - 99999 ft; 0.005 - 9999.9 yd
Accuracy: Revolution: 0 - 999.9 min-1 (±0.1 min-1) ±1 digit
1000 - 9999.9 min-1 (±1 min-1) ±1 digit
10000 - 25000 min-1 (±0.01 % of reading) ±1 digit
Speed and length: ±0.4 % of readings ±1 digit
Measuring units: Revolution: min-1 (rpm); rph;
Total revolutions (counter): rev
Speed: m/min; m/h; ft/min; ft/h; yd/min; yd/h; inch/min; in/h; mil/h
Length: cm; m; inch; ft; yd
Memory: 13 readings (incl. MIN + MAX + last value) for 5 min after last use
Resolution: Length: 0.00508 m/Impuls
revolution: 60 Impulse/revolution
Display: 5 digit, LED 12 mm
Display update: 1 s
Over range indicator: Display is flashing
Auto power off: After 10 s of non-use
Battery: 2 x 1.5 V Type AA, approx. 40 h continuous use
Low battery indicator: ''B'' flashes in the Display
Temperature range: 5 - 45 °C
Air humidity: 85 % RH, max.
Housing material: Die-cast aluminium
Tripod fixing: 1/4-20 UNC thread
Dimensions: 183 x 60 x 46 mm (LxWxH)